08/10/2018
677

İran Menşeli Granit İthalatında Anti Damping Uygulaması Hk.

6802.23 ve 6802.93 G.T.İ.P.’leri altında yer alan granit isimli eşyanın İran menşeli olanlarının ithalatında dampinge karşı önlem getirildi.

 

Resmi Gazete'de  yayımlanan Ekonomi Bakanlığı kaynaklı "İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (No: 2018/25)" ile Granitlerin İran menşeli/çıkışlı olanlarına ton başına 174 ABD doları dampinge karşı önlem getirildi.

 

8 Aralık 2017 tarihinde 30264 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan önlemlerin etkisiz kalması üzerine bugün yeni bir tebliğ yürürlüğe girdi. İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ’de (2018/25) 2010 yılından itibaren İran'dan yapılan ithalatlarda ciddi bir artış yaşandığı belirtiliyor. 2017 yılının ilk 10 ayında 25.114 tonluk bir ithalat söz konusu olduğuna işaret ediliyor.

Tebliğ’de Önlemlerin Etkisiz Kılınması başlığı altında belirtilen detaylarda ilişkili soruşturma esnasında gerekli sürelere riayet ederek ve usulüne uygun bir şekilde kendilerine yöneltilen sorulara yanıt veren, iş birliği yapan iki İranlı firma için de bir istisna söz konusu. 

 

Tebliğde Arsam Granite Gharb Co. ve Lal Umran Kasır Sang Granite Co. firmalarından yapılacak ithalatlarda karşı önlemin uygulanmayacağı yer aldı. Tebliğ’de söz konusu iki firmaya yapılan ziyaretlerde Granit üretimi yaptıkları ve kendi ürettikleri eşyaları ihraç ettikleri bilgisi yer alıyor.

Söz konusu Tebliğ İran’da üretilerek Türkiye’ye ithal edilen Granitlerden Dampinge Karşı Vergi Tahsil edilmesinden daha çok Çin Halk Cumhuriyeti  ve Vietnam menşeli Granitlerin İran üzerinden Türkiye’ye ithalatına önlem getirildiği görülüyor.